close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • WIADOMOŚCI

 • 6 grudnia 2016

  Dzisiaj Unia Europejska wstrzymuje oddech przy każdych wyborach i każdym referendum. To pokazuje w jak kruchej jest sytuacji, jak niepewna jest swojej przyszłości – mówił wiceminister Konrad Szymański w TVP1.

  Na początku rozmowy wiceminister podkreślił, że niedawno przeprowadzone referendum we Włoszech nie dotyczyło żadnej kwestii unijnej, ale „postawiło znak zapytania nad przyszłością polityczną rządu, który był wiarygodny dla Brukseli”. – Włochy dziś są jednym z tych krajów, które mają poważne problemy zadłużeniowe. To oznacza konieczność skonstruowania programów pomocowych – wyjaśnił, zaznaczając, że takie działania mogą być prowadzone w stosunku do wiarygodnych państw, które są w stanie podejmować długofalowe zobowiązania.

   

   

  – Podzielam wiele wątpliwości i pytań o przyszłość projektu europejskiego. To nie oznacza, że każdy rodzaj destabilizacji projektu europejskiego jest dla Polski dobrą wiadomością. Wręcz przeciwnie – mówił – Wiele partii buntu wobec Unii Europejskiej formułuje swój przekaz na podstawie bardzo złych przesłanek, np. ataku wobec wspólnego rynku czy rozszerzenia i konkurencji, jaką przedstawiają także polscy pracownicy i polskie przedsiębiorstwa – zaznaczył. Według wiceministra Polska jest zainteresowana stabilnością projektu europejskiego „pod warunkiem zmian i reformy”.

   

  Wiceszef MSZ Konrad Szymański odniósł się też do kwestii kryzysu migracyjnego, przyznając, że „między Polską a Włochami w tej sprawie było olbrzymie napięcie”. – Włoskie oczekiwania, by rozwiązywać problem migracji przez wewnętrzne relokacje jest dużym, poważnym błędem. Kłóci się to z oczekiwaniami innych państw, w tym Polski. Te mechanizmy są bardzo nieefektywne. Wolałbym, żeby w Rzymie zasiadł premier, który rozumiałby ten fakt, że możemy w ramach europejskiej solidarności wspólnie chronić granicę zewnętrzną i rozwiązywać problemy na wybrzeżu libijskim – powiedział.

   

  – Polska, podobnie jak wszystkie kraje regionu, mimo że bezpośrednio nie odczuwa żadnych konsekwencji kryzysu migracyjnego, jest w stanie zaoferować daleko idącą solidarność – powiedział, deklarując wsparcie działań unijnych w Afryce Północnej, w szczególności Libii, a także wsparcie finansowe, techniczne i personalne  – Ale oczekujemy, by w zamian z większą uwagą niż do tej pory wysłuchano naszych oczekiwań w kwestii wobec wszystkich aspektów wewnętrznej polityki azylowej. Ton w tej dyskusji bardzo się zmienił, także w Niemczech – podkreślił wiceminister.

   

  Odnosząc się do niedawnych wyborów prezydenckich w Austrii wiceszef MSZ minister zaznaczył, że jest  wyraził ostrożność ostrożny w ocenianiu procesu wyborczego w innych krajach. – Partie głównego nurtu w Austrii nie były w stanie wprowadzić do drugiej tury wyborów żadnego kandydata. Obaj kandydaci (którzy weszli do drugiej tury) to kandydaci partii buntu. To pokazuje jak bardzo w Unii Europejskiej potrzebujemy reformy – zaznaczył Konrad Szymański – Unia Europejska nie jest w dobrej sytuacji, gdy wstrzymuje oddech przy okazji każdych wyborów. Potrzebujemy w Unii trochę więcej spokoju i przewidywalności, a nie obaw – dodał.

   

  Źródło: TVP1

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: