close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • WIADOMOŚCI

 • 9 czerwca 2015

  Prezentacja osiągnięć polskich naukowców, warsztaty z robotyki dla dzieci i Długa Noc Nauki, to wydarzenia przygotowane przez Instytut Polski w Berlinie dla gości trwającego w stolicy Niemiec tygodnia polskiej nauki.

  Multimedialną wystawę 25/25 - poświęconą osiągnięciom polskiej nauki na przestrzeni ostatnich 25 lat można oglądać do 12 czerwca 2015 roku w galerii Instytutu Polskiego w Berlinie. Ekspozycja powstała dzięki współpracy z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

   

  Wystawa prezentuje najciekawsze polskie wynalazki, osiągnięcia naukowe i wydarzenia ostatniego 25-lecia, od odkrycia pierwszych planet nie należących do układu słonecznego, poprzez odkrycia archeologiczne w Egipcie i osiągnięcia polskich fizyków pracujących w CERN,  po wyniesienie na orbitę pierwszego polskiego satelity.

   

  Wśród prezentowanych wynalazków jest m.in. Egzorobot (LUNA EMG) pierwszy na świecie robot pomagający osobom cierpiącym na schorzenia nerwowo-mięśniowe, w szczególności z zanikami mięśni. Konstrukcja, która może być przełomem w rehabilitacji, jest rozwijana przez zespół z firmy EGZOTech. Luna EMG jest jedynym na świecie robotem, który wykorzystuje sygnały elektryczne płynące z ciała człowieka (elektromiografię) do aktywnej rehabilitacji pacjentów. Robot oferuje dopasowane do potrzeb pacjentów programy terapeutyczne i diagnostyczne.

   

  Goście zobaczą też jak wygląda Łazik marsjański Hyperion 2, zbudowany przez studentów z Politechniki Białostockiej, dwukrotnych zwycięzców zawodów łazików marsjańskich Uniwersytetu Rover Challenge w USA. Odwiedzający dowiedzą się również czym jest Cyber ryba –  robot pływający, skonstruowany do badania głębin morskich.

   

  W ramach tygodnia nauki odbędą się również warsztaty dla dzieci „Robimy roboty”. Najmłodsi będą mogli wcielić się w rolę inżynierów i przygotować projekty własnych robotów.

   

  W tym roku już po raz drugi z rzędu Instytut Polski w Berlinie weźmie udział w Długiej Nocy Nauki. Wydarzenie rozpocznie się 13 czerwca o godzinie 17.00 w galerii Instytutu Polskiego. Dla gości przygotowano pokaz innowacyjnego ogniwa słonecznego i prezentację na temat przyszłości w nauce o energii słonecznej. Autorka Olga Malinkiewicz za swoje prace otrzymała główną nagrodę w prestiżowym konkursie naukowym Photonics21. Na ten wieczór przygotowano specjalny program dla wszystkich zainteresowanych robotyką, a także pokaz kuchni molekularnej.

   

  Więcej informacji na temat wystawy i Długiej Nocy Nauki można znaleźć na stronie Instytutu Polskiego Berlinie.

   

   

   

  Biuro Rzecznika Prasowego

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych

   

  Fot. M. Kuszela

  Fot. M. Kuszela
  Fot. Jakub Świetlik/IP Berlin
  Fot. Jakub Świetlik/IP Berlin
  Fot. Jakub Świetlik/IP Berlin
  Fot. Jakub Świetlik/IP Berlin

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: