close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • WIADOMOŚCI

 • 15 maja 2015

  Ponad 30 najnowszych polskich wynalazków będzie można poznać podczas wystawy „New Technologies – Discover Poland”, która rozpocznie się 16 maja w Modulab w Bukareszcie. Organizatorem wydarzenia jest Instytut Polski w stolicy Rumunii.

  Zwiedzający będą mieli okazję przyjrzeć się prototypowi  Just Pen – przyrządu do pisania jednym palcem, stworzonego przez Piotra Górskiego z AP Dizajn, z myślą o osobach niepełnosprawnych.  Dla gości wystawy przygotowano również bezpłatne katalogi, prezentujące 37 polskich wynalazków, które już są wykorzystywane albo niedalekiej przyszłości mogą trafić na rynek. Będzie można również zobaczyć wystawę planszową, która szczegółowo prezentuje 16 z nich.

   

  Jednym z przedstawionych wynalazków jest podatne gniazdo USB typu A – stworzone, aby rozwiązać problem wkładania wtyku USB złą stroną, gniazdo dostosowuje się do ułożenia końcówki wtyku. Wynalazek nagrodzono na prestiżowej Międzynarodowej Wystawie Wynalazczości w Genewie. Autorem jest Jędrzej Blaut z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Prezentowana jest również walizka z wbudowaną wagą i PIAP GRYF – mobilny robot przeznaczony do szybkiego rozpoznania terenu i miejsc trudnodostępnych wykorzystywany przez służby specjalne i mundurowe w działania antyterrorystycznych i antykryzysowych. Oba wynalazki to projekty Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów PIAP. Kolejnym z prezentowanych projektów jest CyberRyba, stworzona przez Marcina Malca i Marcina Morawskiego z Politechniki Krakowskiej. Wynalazek ten, to podwodny robot, który w sposobie poruszania się naśladuje rybę. 

   

  Wystawa pokazuje Polskę jako kraj nowoczesny i innowacyjny, jej realizacja była możliwa dzięki pomocy Polskiej Akademii Nauk, Naczelnej Organizacji Technicznej, Urzędu Patentowego RP oraz Stowarzyszenie Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów.

   

  Wystawę będzie można oglądać do 1 czerwca 2015 roku.

   

   

  Biuro Rzecznika Prasowego

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych

   

   

   

  Fot. Materiały DDPiK/MSZ

  PIAP GRYF
  CyberRyba
  Justpen single finger writing device

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: