close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • WIADOMOŚCI

 • 20 marca 2017

  – Polski rząd pokazał, że potrafi zagrać ostro i konfrontacyjnie, ale przy wielu innych okazjach demonstrował wolę poszukiwania kompromisu – podkreślił wiceszef MSZ.

  W rozmowie z tygodnikiem „Wprost” wiceminister Konrad Szymański mówił m.in. o przyszłości koncepcji Europy wielu prędkości, środkach unijnych i sprawie Gazpromu.

   

   

  Wiceszef MSZ podkreślił, że niewyciągnięcie przez europejskie stolice wniosków z ostatniego szczytu Unii Europejskiej w Brukseli będzie „porażką całej UE”. – Ale wiele wskazuje na to, że wnioski będą wyciągnięte. Mandat przewodniczącego [Rady Europejskiej] będzie sprawowany ostrożniej, a szefowie rządów ustalą ściślejsze reguły wyboru na to stanowisko – mówił.

   

  Wiceminister Szymański odniósł się również do kwestii ewentualnych nacisków związanych z obcięciem środków unijnych: - Tego typu argumentacja jest bardzo płytkim populizmem, sugerującym, że środki strukturalne są jakąś nagrodą za dobre sprawowanie. Środki strukturalne to są pieniądze przeznaczone na realizację celów europejskich w Polsce, żmudnie kiedyś z Unią negocjowanych, które służą zarówno nam, jak i całej Europie. Takie stawianie sprawy tylko utrudni porozumienie – stwierdził wiceszef MSZ. Zdaniem wiceministra „każdy rodzaj podziału na małe, być może przytulne kluby osłabia Europę”. – Właśnie dlatego Polska jest przeciwna Unii wielu prędkości – podkreślił. – Wciąż brakuje definicji tego, na czym ma polegać elastyczność czy podwójna prędkość – zaznaczył. Zdaniem wiceministra wyraźny skok integracyjny wymagałby zmiany traktatów, a na to państwa UE nie są gotowe.

   

  Wiceminister odniósł się też do sprawy Gazpromu: – Umówiliśmy się w Unii, że zbudujemy odpowiednie ramy prawne i infrastrukturę fizyczną, która sprawi, że rynek gazu będzie konkurencyjny. Nie chodzi tylko o Rosję, ale także o to, jaki w ogóle ma być model biznesowy tej branży. Trzeba zbudować system, który uczyni Europę dużo bardziej odporną na wstrząsy i w efekcie wzmocni jej pozycję negocjacyjną wobec graczy zewnętrznych, od których jesteśmy uzależnieni – powiedział wiceminister Szymański.

   

  Źródło: Wprost

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: