close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • WIADOMOŚCI

 • 19 kwietnia 2017

  – Rozmowy zaczęliśmy od współpracy bilateralnej w dziedzinie bezpieczeństwa, współpracy wojskowej, politycznej. Następnie przeszliśmy do współpracy gospodarczej, szczególnie podkreśliliśmy kwestie bezpieczeństwa energetycznego – mówił szef polskiej dyplomacji po spotkaniu z sekretarzem stanu USA Rexem Tillersonem.

  Minister Waszczykowski i sekretarz stanu Rex Tillerson omówili perspektywy współpracy sojuszniczej w ramach NATO oraz dwustronnej, w tym w obszarach bezpieczeństwa, gospodarki, energii i innowacji. 
   

  Szefowie polskiej i amerykańskiej dyplomacji zwrócili uwagę na konieczność utrzymania wysokiej intensywności dialogu politycznego pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi wobec szczególnych wyzwań w zakresie bezpieczeństwa regionalnego Europy Środkowej i Wschodniej. – Rozmawialiśmy też o kwestiach bilateralnych, o wymianie wzajemnych wizyt. Wspominałem o tym, że sekretarz Tillerson ma okazję odwiedzić Polskę przy różnych wydarzeniach, spotkaniu trójkąta flanki wschodniej, spotkaniu Grupy Wyszehradzkiej z państwami bałtyckimi i państwami nordyckimi, spotkaniu bukaresztańskiej dziewiątki – podkreślił minister Waszczykowski. – Natomiast prezydent Trump i prezydent Duda będą mieli okazję spotkać się w Brukseli na spotkaniu NATO albo w Polsce przy okazji Forum we Wrocławiu, które będzie odbywać się równolegle do spotkania grupy G20 w Hamburgu – dodał. 

   


   

  Rozmowy szefa polskiego MSZ w Waszyngtonie dotyczyły także kwestii związanych z wyjaśnianiem katastrofy smoleńskiej, w tym polskich starań o odzyskanie od Rosji wraku Tu-154M. – Wspominałem o kwestii smoleńskiej, ponieważ od siedmiu lat nie jesteśmy w stanie jednoznacznie zweryfikować przyczyn tej katastrofy. Powiedziałem, że w sprawach Smoleńska interesuje nas wszelka pomoc – zarówno techniczna, pomoc w śledztwie, pomoc prawna, jak również pomoc polityczna w przypadku presji wywieranej na Rosję – powiedział szef polskiej dyplomacji. 
   

  Minister Waszczykowski potwierdził, że tematem rozmów były także kwestie wizowe. – Mówiłem o możliwości wymiany młodzieży, współpracy w dziedzinie innowacyjności. Mówiłem o tym, że Polska otwiera w tym roku konsulat w Houston, który będzie pełnił też funkcje ekonomiczne. W przyszłym roku chcemy otworzyć konsulat w Seattle. Aby dalej rozwijać tę współpracę gospodarczą, przydałoby się wprowadzenie programu Visa Waiver Program – zwrócił uwagę szef MSZ.
   

  Minister Witold Waszczykowski przebywa w Waszyngtonie z pierwszą oficjalną wizytą dwustronną po objęciu władzy przez administrację prezydenta Donalda Trumpa. W programie wizyty planowane są także spotkania z przedstawicielami RAND Corporation, Atlantic Council oraz Heritage Foundation.

   

  Biuro Rzecznika Prasowego
  Ministerstwo Spraw Zagranicznych

  Fot. MSZ
  Fot. MSZ
  Fot. MSZ
  Fot. MSZ
  Fot. MSZ
  Fot. MSZ
  Fot. MSZ

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: