close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • WIADOMOŚCI

 • 13 września 2017

  Celem spotkania, które odbyło się podczas wizyty studyjnej wysokich urzędników administracji państwowej oraz posłów parlamentu Ukrainy w Polsce, było przedstawienie polskich działań pomocowych na rzecz Ukrainy.

  - Ukraina jest jednym z priorytetowych państw polskiej współpracy rozwojowej. Nasza pomoc obejmuje współpracę z rządem Ukrainy przy wdrażaniu reform koniecznych nie tylko z punktu widzenia procesu stowarzyszeniowego z UE, ale również oczekiwanych przez społeczeństwo ukraińskie – mówiła wiceszefowa polskiego MSZ – W czasie przemian społeczno-gospodarczych na Ukrainie wzrost konkurencyjnej przedsiębiorczości, w szczególności mikro i małych przedsiębiorstw, odgrywa istotną rolę. Dlatego ważnym kierunkiem naszych działań pomocowych jest również wzmocnienie lokalnego sektora prywatnego – dodała. W 2016 r. Ukraina otrzymała od Polski wsparcie w wysokości 95 mln zł.

   

   

  W trakcie spotkania wiceminister Wronecka podkreśliła także kluczową rolę edukacji w transformacji systemowej Ukrainy: – Ważnym instrumentem wsparcia dla Ukrainy pozostaje polityka stypendialna. Na polskich uczelniach wyższych kształci się już ponad 30 tys. obywateli Ukrainy. W tej grupie 7,5 tys. osób korzysta ze wsparcia strony polskiej – powiedziała wiceszefowa MSZ.

   

  Wizyta studyjna wysokich urzędników administracji państwowej oraz posłów parlamentu Ukrainy w Polsce zorganizowana została w ramach projektu „Kredyty dla Producentów Rolnych”. Projekt finansowany jest przez USAID, a wdrażany przez Światową Radę Unii Kredytowych we współpracy z polską Krajową Spółdzielczą Kasą Oszczędnościowo-Kredytową (KSKOK) i Fundacją Edukacji Spółdzielczej. Jego celem jest wsparcie dla reformy legislacyjnej dotyczącej sektora unii kredytowych na Ukrainie.

   

   

  Biuro Rzecznika Prasowego

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych

   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: