close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • WIADOMOŚCI

 • 13 września 2017

  – Polska nie zrzekła się roszczeń i to mogę powiedzieć jednoznacznie – powiedział wiceminister Jan Dziedziczak w rozmowie z Tadeuszem Płużańskim w audycji Rozmowa Poranka – 24 Pytania na antenie Polskiego Radia 24.

  Komentując kwestię odszkodowania od Niemiec, wiceszef MSZ wskazał, że „mamy bardzo interesującą analizę Biura Analiz Sejmowych, które jest niezwykle ważną i prestiżową instytucją – zarówno w skali instytucji państwa, jak i w świecie prawniczym. To są bardzo poważne argumenty". – Jest to decyzja wpływająca na bardzo wiele czynników. Jest ona na tyle istotna z punktu widzenia interesów państwa, że musi zostać podjęta przez cały rząd – podkreślił wiceminister.

   

   

  W odniesieniu do rzekomego zrzeczenia się reparacji przez PRL na mocy traktatu z 1953 pomiędzy Polską Rzeczpospolitą Ludową a Niemiecką Republiką Demokratyczną, wiceminister stwierdził, że „inne demokratyczne kraje, które ucierpiały w wyniku II wojny światowej, wywalczyły sobie odszkodowania, zatem Polska nie powinna być traktowana gorzej”. – Tym bardziej na korzyść Warszawy powinien działać fakt, że wbrew własnej woli i pomimo heroicznej i jednoznacznie pozytywnej postawy w czasie wojny, Polska została oddana przez wielkich tego świata pod okupację sowiecką – dodał wiceminister Dziedziczak.

   

  – Polska nie zrzekła się roszczeń. W tej chwili zbieramy argumenty prawne i w ostatnim czasie otrzymaliśmy wiele poważnych argumentów, żeby podjąć rządową decyzję i ewentualne działania w skali rządu w związku z ta niezwykle istotną sprawą. Jest to kwestia ogromnych finansów, które można przeznaczyć na rzecz społeczeństwa polskiego – odpowiedział wiceszef polskiej dyplomacji zapytany o uznanie oświadczenia z 1953 roku jako wiążącego.

   

  Z kolei odnosząc się do kwestii manewrów „Zapad-2017” wiceminister Dziedziczak podkreślił, że mamy do czynienia ze znaczącą koncentracją wojsk nieopodal polskiej granicy wschodniej. Wyraził jednocześnie zadowolenie z obecności wojsk NATO na terytorium Polski.

   

  Źródło: Polskie Radio 24

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: