close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • WIADOMOŚCI

 • 20 kwietnia 2017

  Wiceminister Joanna Wronecka spotkała się w czwartek w Warszawie z ministrem stanu w MSZ Bangladeszu Shahriarem Alamem. Przedmiotem rozmów były przede wszystkim kwestie polityczne i gospodarcze oraz poszukiwanie nowych płaszczyzn współpracy bilateralnej.

  – Nasze kontakty polityczne i gospodarcze w ostatniej dekadzie były niewystarczające – mówiła wiceminister. – Liczę na zmianę tej sytuacji i zdynamizowanie relacji – podkreśliła. Jako przykład pozytywnych trendów w tym kontekście podała m.in. wizytę w Dhace delegacji Sejmu i Senatu oraz wizytę bangladeskiego ministra ds. żywności w Warszawie, które miały miejsce w tym miesiącu.

   

   

  Tematami spotkania w Warszawie były przede wszystkim relacje gospodarcze, w tym możliwość zmniejszenia niekorzystnego bilansu handlowego, który Polska odnotowuje z Bangladeszem. Omówiono perspektywy współpracy w dziedzinie górnictwa, w sektorze obronnym, maszynowym oraz w zakresie ochrony środowiska, a także w energetyce oraz rolnictwie.

   

  Obie strony podkreśliły wagę regularnych dwustronnych kontaktów. Omówiono ponadto perspektywę współpracy na forach wielostronnych, w tym kwestię polskiej kandydatury do Rady Bezpieczeństwa ONZ na lata 2018-19.

   

  Wizyta Ministra Stanu w MSZ Bangladeszu ma charakter głównie gospodarczy. W skład oficjalnej delegacji weszli przedstawiciele najważniejszych kręgów biznesowych Bangladeszu. W programie wizyty obok spotkań w wybranych polskich ministerstwach znalazło się również organizowane przez Krajową Izbę Gospodarczą oraz MSZ seminarium biznesowe z udziałem polskich przedsiębiorców.

   
  Biuro Rzecznika Prasowego
  Ministerstwo Spraw Zagranicznych

  Fot. M.Jasiulewicz/MSZ
  Fot. M.Jasiulewicz/MSZ
  Fot. M.Jasiulewicz/MSZ
  Fot. M.Jasiulewicz/MSZ

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: