close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • WIADOMOŚCI

 • 17 lipca 2017

  17 lipca 1998 r. na międzynarodowej konferencji w Rzymie, przyjęto Rzymski Statut, powołujący do życia Międzynarodowy Trybunał Karny – pierwszy stały trybunał międzynarodowy do sądzenia sprawców najcięższych przestępstw prawa międzynarodowego.

  Na pamiątkę tego wydarzenia obchodzimy, już po raz 19., Dzień Międzynarodowej Sprawiedliwości Karnej, w którym oddajemy cześć ofiarom przestępstw.

   

  Międzynarodowy Trybunał Karny już od 15 lat stanowi rdzeń systemu sprawiedliwości międzynarodowej, osądzając zbrodnie wojenne, ludobójstwo i zbrodnie przeciwko ludzkości. Wyrażamy nadzieję, że w bieżącym roku dojdzie do aktywacji Poprawek z Kampali w zakresie zbrodni agresji, dzięki czemu osoby, które prowadzą narody do agresywnych wojen będą podlegać indywidualnej odpowiedzialności karnej.

   

  Korzystając z okazji pragnę zapewnić o stałym wsparciu Polski dla Trybunału, czego szczególnym wyrazem w tym roku było zaproszenie całego składu sędziowskiego do Krakowa do odbycia narady (tzw. juditial retreat) oraz zwiedzenia Muzeum Auschwitz-Birkenau, byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady, jako miejsca dokonania najcięższych zbrodni w świetle międzynarodowego prawa karnego.

   

  Witold Waszczykowski
  Minister Spraw Zagranicznych

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: