close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • WIADOMOŚCI

 • 8 września 2017

  – Nie powinniśmy skupiać się tylko na rezultatach Szczytu Partnerstwa Wschodniego w Brukseli czy tekście Deklaracji ze Szczytu, ale na długofalowej perspektywie dla naszych wschodnich partnerów. Taką perspektywę może zapewnić rozwijanie połączeń transportowych, energetycznych, cyfrowych czy międzyludzkich oraz wsparcie młodzieży – powiedział minister Witold Waszczykowski w piątek w Tallinie.

   

  Ministrowie spraw zagranicznych Unii Europejskiej i Partnerstwa Wschodniego (PW) omawiali dziś kwestię zbliżającego się Szczytu Partnerstwa Wschodniego, zaplanowanego na 24 listopada 2017 r. w Brukseli. – Powodzenie inicjatywy Partnerstwa Wschodniego zależy od wszystkich zaangażowanych. Państwa członkowskie i kraje PW powinny budować pozytywny przekaz, ukazywać zasadność projektu i podkreślać jego zalety dla tzw. zwykłych obywateli. Nie możemy pozwolić sobie na brak powodzenia najbliższego szczytu PW – zaznaczył minister Waszczykowski.


  Szef polskiej dyplomacji zwrócił także uwagę, że w trakcie listopadowego Szczytu powinny zostać zaprezentowane dotychczasowe sukcesy Partnerstwa Wschodniego, które przynoszą namacalne korzyści dla obywateli UE i krajów wschodniego sąsiedztwa. W tym kontekście wymienił wejście w życie umów stowarzyszeniowych oraz umów o pogłębionej i kompleksowej strefie wolnego handlu (AA/DCFTA) z Mołdawią, Gruzją i Ukrainą, a także zniesienie obowiązku wizowego dla obywateli tych krajów.


  Spotkanie szefów dyplomacji UE z ich odpowiednikami z krajów Partnerstwa Wschodniego odbyło się przy okazji nieformalnego spotkania ministrów spraw zagranicznych Unii Europejskiej w formule Gymnich, które miało miejsce w dniach 7-8 września w Tallinie.


  Biuro Rzecznika Prasowego
  Ministerstwo Spraw Zagranicznych

   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: