close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • WIADOMOŚCI

 • 21 kwietnia 2017

  W rozmowie z redaktorem Markiem Wałkuskim szef polskiej dyplomacji podsumował swoją dwudniową wizytę w Waszyngtonie, gdzie spotkał się m.in. z sekretarzem stanu USA Rexem Tillersonem.

  – Kwestia katastrofy smoleńskiej była jednym z punktów naszej rozmowy (z Tillersonem). Poprosiłem o wsparcie. To może być presja dyplomatyczno-polityczna na Rosję, by ten wrak zwróciła i zaczęła z nami współpracować. To może być pomoc prawna, bo chcemy sformułować skargę do Trybunału Sprawiedliwości (…). To może być przypominanie, że jedno z państw sojuszniczych jest poszkodowane przez brak współpracy z Rosją, przez niewyjaśnioną katastrofę – dodał minister Waszczykowski. 

   


  Szef polskiej dyplomacji zaznaczył, że w rozmowie z Rexem Tillersonem poruszył również temat zniesienia wiz dla Polaków. – Jak na razie odpowiedź była standardowa: Polska przekracza ten dopuszczalny poziom odmów. Tłumaczyłem, że kwestia wiz nie zależy tylko od ustawy kongresowej. Administracja również ma wpływ. To konsulowie amerykańscy decydują o promesie wizowej i można decyzjami administracyjnymi wpływać na konsulów, aby inaczej patrzyli na Polskę i inaczej dysponowali wizami – powiedział minister Waszczykowski. 


  Podczas spotkania szef polskiej dyplomacji przedstawił swojemu amerykańskiemu odpowiednikowi listę atutów Polski, dzięki którym warto z nią współpracować. – Mówiłem o tym, że Polska ma spory budżet na dozbrojenie polskiej armii, mamy długą listę zakupów, które chcielibyśmy zrealizować, część tych zakupów na pewno w Stanach Zjednoczonych (…). Wiem również, że mamy wiele projektów gospodarczych. Polska to ważny rynek samodzielnie, ale jesteśmy też elementem większej całości poprzez formuły: Wyszehrad, dziewiątka bukaresztańska, Międzymorze – wymienił minister Waszczykowski. 

   
  – Lokując firmy w Polsce, zyskuje się dostęp do rynku Europy Środkowo-Wschodniej, a stąd jest kontakt z Europą Wschodnią. Mamy wiele projektów infrastrukturalnych, które mogą zbudować Niemcy, Chińczycy albo Amerykanie – nie tylko w Polsce, ale na całym obszarze Europy Środkowo-Wschodniej – przypomniał szef MSZ. – Do tego dochodzą nasze inicjatywy na świecie. Jesteśmy przecież w globalnej koalicji przeciwko terroryzmowi, mamy żołnierzy w Iraku, Afganistanie, chcemy wrócić do operacji pokojowych. Przedstawiłem sporą listę możliwości, które wspólnie możemy realizować – podsumował szef polskiej dyplomacji.

   
  Źródło: Polskie Radio

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: