close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • WIADOMOŚCI

 • 13 listopada 2017

  Relacje UE-Afryka oraz komunikacja strategiczna były głównymi tematami dzisiejszej dyskusji ministrów spraw zagranicznych państw członkowskich UE podczas posiedzenia Rady do Spraw Zagranicznych (FAC) w Brukseli.

   

  Rada dyskutowała na temat relacji z Afryką w kontekście planowanego na 29-30 listopada br. w Abidżanie szczytu UE-Unia Afrykańska. Ministrowie rozmawiali na temat obszarów współpracy i poszukiwania wspólnych rozwiązań w dziedzinach takich jak migracje czy tworzenie miejsc pracy dla afrykańskiej młodzieży. Szef polskiej dyplomacji opowiedział się za intensyfikacją współpracy UE z Unią Afrykańską, podkreślając, że jest ona niezbędna dla wzmocnienia stabilności państw afrykańskich oraz zapobiegania radykalizacji, zwalczania terroryzmu czy wzmocnienia kontroli granicznej w Afryce. Polska przywiązuje dużą wagę do szczytu w Abidżanie również w kontekście objęcia w 2018 r. funkcji niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ.


  Ministrowie dyskutowali także o zintensyfikowaniu działań UE w zakresie zwalczania dezinformacji oraz przeciwdziałania wrogiej propagandzie. Minister Waszczykowski wyraził zadowolenie z funkcjonowania w ramach Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych zespołu ds. komunikacji strategicznej (Task Force) jako skutecznego narzędzia do ujawniania i przeciwdziałania działaniom dezinformacyjnym oraz zaapelował o jej wzmocnienie. Szef MSZ przypomniał, że Minister Obrony Narodowej podjął w ostatnim czasie decyzję o zbudowaniu specjalnej jednostki do walki z atakami cybernetycznymi. – Jesteśmy w stanie współpracować z Task Force poprzez tę jednostkę – podkreślił.

   


  Podczas wspólnego posiedzenia ministrów spraw zagranicznych i ministrów obrony państw członkowskich UE omówiono kwestie dotyczące bezpieczeństwa i obrony w kontekście wdrażania Strategii Globalnej UE (EUGS) oraz współpracy między UE a NATO. Na marginesie posiedzenia państwa członkowskie, w tym Polska, notyfikowały Wysokiej Przedstawiciel Federice Mogherini udział w Stałej Współpracy Strukturalnej (PESCO). – Marzenie Europy o tym, aby zbudować wspólna politykę obronną, trwa od lat czterdziestu – zaznaczył minister Waszczykowski. Podkreślił jednak konieczność zachowania komplementarności działań PESCO z działaniami NATO.


  Rada przyjęła również konkluzje dotyczące bezpieczeństwa i obrony, sytuacji w Wenezueli oraz strategicznego podejścia UE do kwestii tzw. odporności (resilience).

   
  Biuro Rzecznika Prasowego
  Ministerstwo Spraw Zagranicznych

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: