close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • WIADOMOŚCI

 • 5 kwietnia 2017

  – Pragniemy wyrazić solidarność z mieszkańcami Syrii i jednocześnie zapewnić o naszej determinacji w dążeniu do zakończenia ich cierpienia. Stawiamy przed sobą wizję pokoju, pojednania i stabilności, na którą zasługują Syryjczycy w swojej ojczyźnie – podkreślił minister Witold Waszczykowski w swoim wystąpieniu podczas Konferencji na rzecz wsparcia Syrii i regionu w Brukseli.

  Strona polska zadeklarowała realizację Pakietu pomocy humanitarnej na rzecz Bliskiego Wschodu, który rząd RP zatwierdził w poprzednim roku. - Przypomniałem nasze działania w ubiegłym roku, przypomniałem ile w pierwszym kwartale przeznaczyliśmy na pomoc – jest to około 5 milionów euro. Za kilka tygodni wybieram się do Libanu, gdzie zapowiem dalszą pomoc na ten rok. Chcielibyśmy, aby było to kilkanaście milionów euro – mówił szef polskiej dyplomacji podczas krótkiego spotkania z mediami.

  Wkład finansowy naszego kraju ma być przeznaczony na realizację kompleksowych działań na rzecz osób przebywających w Syrii oraz uchodźców, osób wewnętrznie przesiedlonych i przyjmujących ich społeczności na terenie Libanu, Jordanii oraz Iraku.  Środki te będą wykorzystane również na wsparcie Regionalnego Funduszu Powierniczego UE w odpowiedzi na Kryzys Syryjski (MADAD). Polska pomoc jest wyrazem solidarności z krajami dotkniętymi kryzysem humanitarnym a jednocześnie stanowi wyraz odpowiedzialnego podejścia do wyzwania, jakim stał się kryzys migracyjny dla państw członkowskich Unii Europejskiej.

   

   

  Konferencja na rzecz wsparcia Syrii i Regionu stanowi kontynuację londyńskiej konferencji na rzecz pomocy dla Syrii i państw regionu, która miała miejsce  w lutym 2016 r. oraz trzech wcześniejszych konferencji darczyńców organizowanych na rzecz Syrii w Kuwejcie. Organizatorami spotkania byli Unia Europejska, ONZ, Niemcy, Wielka Brytania, Norwegia, Katar oraz Kuwejt. Głównym celem zorganizowanego w Brukseli spotkania było zwiększenie pomocy udzielanej dotkniętej przedłużającym się konfliktem Syrii i sąsiadujących z nią krajów oraz dyskusja na temat sposobów osiągnięcia wewnętrznego porozumienia i odbudowy kraju. Na konferencję zaproszono przedstawicieli ponad 60 krajów oraz 20 organizacji międzynarodowych.

   

  Podczas pobytu w Brukseli minister Witold Waszczykowski spotkał się ponadto z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem. – To była rozmowa na moją prośbę. Chciałem się dowiedzieć, jak wygląda status przygotowań do szczytu NATO. Podzieliłem się także swoimi wrażeniami ze spotkania Unii Europejskiej nt. Bliskiego Wschodu i z dzisiejszej konferencji. – mówił szef polskiego MSZ. W trakcie rozmowy podsumowano rezultaty wiosennej sesji ministrów spraw zagranicznych NATO oraz omówiono najważniejsze zagadnienia związane ze zbliżającym się spotkaniem przywódców państw członkowskich, które odbędzie się 25 maja w Brukseli.

   

  Biuro Rzecznika Prasowego

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych

   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: